Aktualności

Tydzień profilaktyczny

W dniach 22-26 marca 2021 r. w Branżowej Szkole I stopnia w Sierakowicach odbył się tydzień profilaktyki dotyczący uzależnień. W tym roku główną uwagę skupiliśmy na problemie XXI wieku jakim są e-papierosy. W ramach tego przedsięwzięcia przygotowana została prezentacja multimedialna, którą wychowawcy przedstawili uczniom na godzinie wychowawczej. Na szkolnym Facebooku pojawiła się infografika pt. „E-papieros. Zgubny nałóg w czasach pandemii” zawierająca informacje o szkodliwości e-papierosów i ich negatywnym wpływie na organizm człowieka. Odbył się również konkurs informatyczno-profilaktyczny
pt. ,,E-papierosy. Fakty kontra mity”, którego celem było zmobilizowanie uczniów do poszerzenia wiedzy o szkodliwości używania e-papierosów, uświadomienie rzeczywistego wpływu e-papierosa na organizm młodego człowieka oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu
w formie graficznej lub plastycznej. Dotarło do nas wiele ciekawych i oryginalnych prac konkursowych. Bardzo dziękujemy Szymonowi Myszk, Andrzejowi Cyman, Julii Górskiej, Marcie Łaszczewskiej, Maciejowi Gangalewskiemu, Julii Cichosz, Paulinie Kierznikiewiczza udział w konkursie. Zauważyliśmy jednak, że zadanie nie było łatwe, dlatego podsumowując chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i przedstawić Wam rzetelne informacje na temat e-papierosów:

MIT #1: E-papierosy pomagają rzucić palenie papierosów tradycyjnych.

FAKT:Nie bardzo wiadomo, w jaki sposób e-papierosy miałyby skutecznie wspierać rozstanie z nałogiem, choćby ze względu na brak kontroli nad ilością przyjmowanej nikotyny.

FAKT: Badania wskazują, że inhalowanie e-papierosów sprzyja sięgnięciu po te tradycyjne papierosy. Używanie przez nastolatków e-papierosów dwukrotnie zwiększa ryzyko palenia w tytoniu, uzależnienia od narkotyków.

MIT #2: E-papierosy nie są szkodliwe dla zdrowia.

FAKT:Pojawiły się pierwsze badania świadczące o tym, że e-palenie może być groźne dla zdrowia. Naukowcy udowodnili, że e-papierosy równie szkodliwie wypływają na stan dziąseł i zębów jak papierosy tradycyjne, zmniejszają elastyczność tętnic, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu, wywołują podobne reakcje układu odpornościowego, jak tradycyjne papierosy oraz zmieniają aktywność wielu genów istotnych dla obrony immunologicznej komórek, co zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych, wirusów,stanów zapalnych.

MIT #3: E-papierosy są bezpieczne dla kobiet w ciąży

FAKT: W aerozolu z e-papierosów więcej niż w otaczającym powietrzu jest toksycznych substancji: nikotyny, aldehydu octowego i formaldehydu. Duża koncentracja tych związków stwarza ryzyko dla zdrowia osób znajdujących się w pobliżu e-palacza, zwłaszcza osób ze schorzeniami układu oddechowego, kobiet w ciąży oraz dzieci.

FAKT: W Polsce obowiązuje zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych.


Źródło: http://www.polgrp.org.pl/2069/rozwiewamy_mity_na_temat_e_papierosow

Galeria zdjęć