Aktualności

Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych

W dniach 08-12 marca 2021r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Branżowej Szkole I stopnia w Sierakowicach odbył się coroczny tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych. Tym razem, zdecydowanie odmienny od imprez z lat ubiegłych, ze względu na pandemię COVID-19. Nawet w dobie zdalnego nauczania okazał się on bardzo atrakcyjny dla społeczności naszych szkół. W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzono wiele ciekawych zajęć z zastosowaniem innowacyjnych metod. Dzięki nim uczniowie w interesujący sposób mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Działania z zakresu matematyki obfitowały w wiele ciekawych form. Miedzy innymi uczniowie mieli okazję zaznajomienia się z postacią wielkiego matematyka Pitagorasa. Obejrzeli prezentację i rozwiązali quiz na ten temat. Rozmawiali też o liczbach, z ukierunkowaniem na π oraz jej historię. Odbył się również turniej matematyczny i konkurs „Reklama matematyki”. Młodzież miała okazję sprawdzić się w grze „Zmień jeden patyczek”, czy zabawie „Skojarzenia matematyczne”.

W ramach obchodów również na podstawach przedsiębiorczości młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o pieniądzach, wziąć udział w mini wykładzie, obejrzeć film oraz rozwiązać quiz, a wszystko pod hasłem: „Bezpieczne finanse, czyli po co i jak oszczędzać?”. Uczniowie mogli też wypowiedzieć się na temat: „Kto jest najbardziej przedsiębiorczą osobą, którą znasz?”.

Geografia pozwoliła uczniom odbyć podróż po świecie, zarówno tym bliskim, jak i dalekim. Młodzież wzięła udział w e-spotkaniu z Patrycją Kaleczyc na temat: „Podróże przez pustynie”. Uczniowie mieli okazję podziwiać prezentację „Cuda i dziwy z dalekiej i rodzimej krainy” oraz wziąć udział w quizie geograficznym o zagadkowym tytule „Co? Gdzie? I jak?”. Zapoznali się też z geograficznymi rekordami Ziemi.

Podczas zajęć z fizyki zaprezentowano dwa tematy: pierwszy to „Satelity i ich znaczenie dla człowieka”, drugi dotyczył spraw bardzo ważnych w dzisiejszym świecie, a mianowicie „Alternatywnych źródeł energii”.

Podczas lekcji biologii skupiono się na profilaktyce groźnego nowotworu skóry, jakim jest czerniak. Młodzież miała okazję obejrzeć prezentację, która ukazała w sposób wyczerpujący tę istotną problematykę, a także film mówiący o tym, jak należy badać swoją skórę. Zastanawiano się również nad zagadnieniami związanymi z GMO, czy jest to dla nas szansa, czy zagrożenie? Uczniów zainteresowano też prezentacją pt. „Ekologia w opakowaniach”. Na koniec pojawiła się okazja do eksperymentowania i obserwowania procesów życiowych organizmów.

W tym roku na chemii królowało hasło: „Chemia nie jest nudna”. Młodzi ludzie m.in.: prezentowali ciekawostki chemiczne oraz samodzielnie domowymi sposobami przeprowadzali doświadczenia i nagrywali filmy z ich przebiegu. Mieli też okazję porozmawiać na temat trucizn i przekonać się, że to dawka czyni substancję trucizną.

Podczas tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych przeprowadzono wiele działań innowacyjnych, mających na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie zajęć. Każde z nich miało pokazać, że przedmioty matematyczno-przyrodnicze da się lubić.

Natalia Formela, Marieta Konkol

Galeria zdjęć