Aktualności

Cykl fotografii pod tytułem „Odkrywamy tajemnice”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyregionalnym Patriotycznym projekcie edukacyjnym „Bez przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej – O tym szumią drzewa i mówią kamienie”. 

Dawid Tryk to uczeń klasy II a Branżowej Szkoły I stopnia w Sierakowicach. Jest wrażliwym młodym człowiekiem zainteresowanym historią XX wieku. Do swojej pracy postanowił zaangażować kolegów i koleżanki z klasy. W czasie lekcji historii, pod kierunkiem nauczyciela, przybliżył tematykę mordu w Piaśnicy. Zainspirowało to młodzież do udziału w wyjeździe edukacyjnym do wejherowskich lasów, skrywających mroczne tajemnice z okresu ostatniej wojny.Fotografie, które wykonał, mają pokazywać klasyczny sposób nauczania historii, czyli odkrywania tajemnic przeszłości.

Pierwsza fotografia  –  zatytułowana  „Poznajemy historię” utrwaliła drogę młodzieży od parkingu leśnego w kierunku Mauzoleum na wysokości pomnika pomordowanych dzieci. W czasie wycieczki uczniowie poznali okoliczności dokonania zbrodni. Barwne kolory flagi narodowej i strojów ludowych silnie kontrastują z ogromem Puszczy Darżlubskiej.

Druga fotografia –  zatytułowana „Przeżywamy historię” utrwaliła abstrakcyjny akt egzekucji, anonimowo ustawionych w miejscu zbrodni osób dorosłych i dzieci, czekających na rozstrzelanie. Zasłonięte i przysłonięte postacie  symbolizują   ofiary,  których tożsamość starali się zatrzeć Niemcy w czasie palenia zwłok .

Trzecia fotografia – zatytułowana „Pamiętamy o historii” to utrwalony w obiektywie akt przyozdobienia barwami narodowymi wysokiego krzyża w miejscu pomnika pomordowanych dzieci. Powiewające na wietrze barwne szarfy przypominają o żywej pamięci historycznej, która trwa w naszych sercach.

Dawid Tryk uwiecznił na zdjęciach uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Sierakowicach – ludzi młodych, silnych, pracowitych, przyszłych przedsiębiorczych fachowców. W klasie są osoby posiadające orzeczenia, a mimo trudności walczą o zdobycie zawodu i szansę na spełnienie marzeń.  Takim ludziom jak oni w Piaśnicy odbierano życie.  W czasie wycieczki 31 maja 2021 r. udowodniliśmy, że „Jeszcze Polska nie zginęła”! Ofiary Piaśnicy żyją w nas.

Łukasz Reiter

nauczyciel historii

Galeria zdjęć